היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה

המושג היסטרוסקופיה כולל בתוכו שני מושגים – היסטרוסקופיה אבחנתית והיסטרוסקופיה ניתוחית. החלק האבחנתי, כשמו כן הוא – בחינה של המצב ואיתור בעיות, ובמקרה הצורך עוברים לחלק השני שהוא החלק הניתוחי.

בדיקת היסטרוסקופיה וכן הניתוח עצמו, מתייחסים אל הרחם, ומדובר בבדיקה וטיפולים ניתוחיים לנשים אשר סובלות מבעיות שונות ברחם, כאשר היום הטכנולוגיה מאפשרת יותר ויותר בדיקות ויותר ויותר פתרונות ניתוחיים בשיטת היסטרוסקופיה.

מה ניתן לפתור באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית?

ניתוחי היסטרוסקופיה מאפשרים לטפל במגוון רחב של בעיות בתוך חלל הרחם כמו לדוגמא:

  1. הסרת פוליפים – (גידול מקומי של רירית הרחם), וזהו הטיפול השכיח והוותיק ביותר אשר מבוצע בשיטת היסטרוסקופיה.
  2. כריתת שרירן / מיומה – כריתה של גידולים שפירים אשר נמצאים בשרירי הרחם, ולרוב מופעים אצל נשים מעל לגיל 40.
  3. הפרדת מחיצה – אצל נשים בריאות ובעלות רחם תקין, ישנה רקמה אשר עוברת בתוך חלל הרחם למעשה מחלקת אותו לשני חלקים, בחלק מהמקרים החלוקה היא באופן מלא ובחלק מהם רק באופן חלקי. כאשר ההפרדה הזו לא תקינה, יכולות להיות בעיות בהיריון ומדובר באחד הגורמים השכיחים להפלות.
  4. טיפול ברחם דו קרני – מצב בו האזור ממנו יוצאות החצוצרות מחולק לשני גופים.
  5. הוצאת שאריון היריון / הפלה – במידה ונותרו שאריות של חומרים ביולוגיים שונים לאחר לידה או הפלה, הדבר יכול לגרום לדימומים, כאבים ובעיות נוספות, ולכן חשוב להסירם באופן מלא.
  6. טיפול בהידבקויות – מצב בו הדפנות של הרחם דבוקות אחת לשניה, ויש להפריד אותן.

האם ניתן לבצע את הניתוח  ההיסטרוסקופיה ללא הרדמה?

היסטרוסקופיה ניתוחית לרוב מבוצעת תחת הרדמה מלאה, אך יחד עם זאת, ישנם תהליכים אשר ניתן לבצע את הטיפול ללא הרדמה מלאה כמו במקרים של פוליפים, הידבקויות או הפרדת מחיצה. הכל בהתאם למצב המטופלת, ולכן חשוב לקבל ייעוץ מקצועי לפני התהליך, לשתף דאגות וחששות עם הרופא המנתח וכך יתוכנן מהלך הניתוח הנכון ביותר עבור המטופלת, עם הרדמה או בלי.

האם יש סיבוכים לאחר היסטרוסקופיה ניתוחית?

לרוב, היסטרוסקופיה ניתוחית הינה הליך פשוט יחסית, שכיח מאוד, ובשל העובדה שמשתמשים בו בציוד מיקרוסקופי וללא חתכים גדולים, כמעט ואין סיבוכים אפשריים גדולים כמו בניתוחים רגילים, וגם אלו שיכולים להיות – הם נדירים מאוד.

אלו יכולים להיות סיבוכים הקשורים בעובדה שהניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה (אם אכן הוא מבוצע בצורה הזו), ובנוסף יכולים להיות סיבוכים כמו קרע בצוואר הרחם, נקב ברחם וכדומה (אך אלו נדירים מאוד שכן כל הליך הניתוח מבוצע בהליך מצלמה בשידור חי מתוך הרחם ולמנתח יש תמונה מלאה של האזור המנותח ובכלל).

בנוסף לכך יכולים להיות סיבוכים הקשורים בנוזלים המוחדרים אל תוך הרחם אשר לא נספגים בצורה נכונה.
לכן היסטרוסקופיה ניתוחית חייבת להתבצע רק על ידי מנתח מומחה ובעל ניסיון רב מאוד בתחום, וכך סיכויי הסיכונים הללו הופכים לקלושים מאוד.