היסטרוסקופיה ניתוחית

מהי היסטרוסקופיה ניתוחית? מתי תדרשו לקיימה? מהם הסיכונים הנלווים לקיומה ומהו ההבדל בינה לבין בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית? על כך ועוד בכתבה שלפניכן.

היסטרוסקופיה הינה פעולה רפואית שמטרתה לבדוק את מבנה חלל הרחם ולטפל בבעיות הקיימות בו במידת הצורך. פעולה זו מיושמת בשתי שיטות מרכזיות, האחת אבחנתית והשנייה ניתוחית.

מהי היסטרוסקופיה ניתוחית?

היסטרוסקופיה ניתוחית הינה פעולת היסטרוסקופיה (התבוננות אל חלל הרחם) המיושמת תחת הרדמה כללית ומטרתה: ביצוע פעולות כירורגיות לצרכי טיפול בבעיות שונות בחלל הרחם, לרבות, כריתת נגעים המצויים בו. במסגרת הפעולה מתבצעת הרחבה של צוואר הרחם והחדרה של סיב אופטי אליו מחובר מכשיר ניתוחי המאפשר למעשה טיפול בממצאים שונים המתגלים בחלל הרחם. חשוב לציין שפעולת היסטרוסקופיה ניתוחית מאפשרת מתן מענה לבעיות שונות שבעבר הלא כל כך רחוק הובילו לפעולות כירורגיות נרחבות ובמקרים מסוימים גם לכריתת הרחם.

מהן הסיבות המצריכות פעולת היסטרוסקופיה ניתוחית?

פעולת היסטרוסקופיה ניתוחית מומלצת בכל אחד מהמקרים הבאים: במקרים בהם קיים צורך בכריתת פוליפ תוך רחמי, מקרים בהם קיים צורת בכריתת שרירן הבולט לתוך חלל הרחם ועלול להוביל לבעיות פוריות במקרים בהם ישנם הפלות חוזרות או דימום רחמי לא סדיר, במקרים בהם קיים צורך בהוצאת התקן תוך רחמי, במקרים בהם קיים הכרח טיפולי בדימום רחמי לא סדיר, במקרים בהם נדרשת דגימת רירית הרחם, במקרים בהם נדרשת פעולת כריתת מחיצה רחמית ובמקרים בהם קיים הכרח רפואי בהפרדת הידבקויות רחמיות.

האם הפעולה כרוכה בכאב?

היסטרוסקופיה ניתוחית מתבצעת תחת הרדמה כללית ולכן היא איננה כרוכה בכאבים בזמן הטיפול. יחד עם זאת חשוב לציין שבימים שלאחר הטיפול עלול להופיע דימום קל מהרחם והמטופלת עלולה לחוות כאבים קלים באזור המטופל.

מהם הסיבוכים האפשריים של הפעולה?

בדומה לכל פעולה כירורגית אחרת, גם בפעולת היסטרוסקופיה ניתוחית קיים סיכון כזה או אחר לסיבוכים אפשריים, כאשר בין יתר הסיבוכים האפשריים של הפעולה ניתן למצוא: זיהום באזור הרחם ודימום רחמי. כמו כן, ישנו סיכון די נדיר להופעתו של נקב בדופן הרחם העלול להוות סיכון לפגיעה באיבריים פנימיים.

היסטרוסקופיה ניתוחית – כמה זמן אורכת הפעולה?

פעולת היסטרוסקופיה ניתוחית אורכת בין חצי שנה לשעה וזאת בהתאם להיקף וגודל הממצאים בהם נדרש לטפל בחלל הרחם. כמו כן, הפעולה מצריכה זמן התאוששות לאחר הרדמה כללית. חשוב לציין שאת פעולת ה-היסטרוסקופיה (הניתוחית והאבחנתית כאחד) לא ניתן לקיים בעת זמן הופעת מחזור הוסת החודשי.

מהם ההבדלים בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית?

היסטרוסקופיה אבחנתית הינה בדיקה לאיתור ממצאים ובעיות שונות בחלל הרחם, החשיבות של בדיקה זו היא גדולה מאוד ומסייעת להבין בצורה חד משמעתית את שורש וגודל הבעיה בכדי שיהיה ניתן לטפל בה בעזרת היסטרוסקופיה ניתוחית היסטרוסקופיה ניתוחית היא כבר סוג של פעולה כירורגית המיועדת לצרכי טיפול באותם ממצאים ובעיות. לפיכך, היסטרוסקופיה ניתוחית מיושמת תחת הרדמה כללית והיא כרוכה בסיבוכים אפשריים בסבירות גבוהה יותר מהסיבוכים האפשריים של בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית.