היסטרוסקופיה אבחנתית

מהי בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית? מתי יש בה צורך? כיצד היא מתבצעת ומהו ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית? על כך ועוד בכתבה שלפניכן.

היסטרוסקופיה הינה פעולת בדיקה רפואית שפירושה המילולי הינו: התבוננות אל חלל הרחם. בדיקה זו מיועדת לצרכי איתור ו/או שלילת ממצאים רפואיים בחלל ומבנה הרחם והיא מיושמת באמצעות שתי שיטות בדיקה עיקריות, האחת: היסטרוסקופיה אבחנתית והשנייה היסטרוסקופיה ניתוחית.

מהן הסיבות לקיומן של בדיקות היסטרוסקופיה?

בדיקות היסטרוסקופיה נדרשות לנשים המתמודדות עם בעיות ומצבים רפואיים שונים כגון: דימום רחמי לא סדיר, חשד לממצא כזו או אחר ברירית הרחם, חשד להימצאותו של שארית חומר הריוני או שלייתי בחלל הרחם לאחר לידות או הפלות, חשד להידבקויות תוך רחמיות, חשד להימצאותו של שרירן בולט בחלל הרחם העלול לגרום לתסמינים שונים כגון: דימום וסתי מוגבר, דימום לא סדיר, הפלות וכדומה. כמו כן, בדיקת היסטרוסקופיה מתקיימת לצרכי בירור הסיבות המובילות להפלות חוזות ולצרכי שלילת שינויים במבנה הפנימי של הרחם ובעיות ברירית הרחם.

מהי בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית?

היסטרוסקופיה אבחנתית היא למעשה בדיקה המיועדת לצרכי אבחנה בלבד והיא מתבצעת באמצעות החדרת סיב אופטי דרך צוואר הרחם אל תוך חלל הרחם, כאשר פעולת הבדיקה עצמה אורכת מספר דקות שמייד לאחריה ניתן לראות את ממצאי הבדיקה על גבי מסך טלוויזיה ולבצע אבחון מדויק בנוגע למצבו של חלל הרחם.

מה בודקים?

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית מאפשרת לבצע בדיקות של כמה חלקים בתוך חלל הרחם:

 1. בדיקת צוואר הרחם – צוואר הרחם הוא החלק התחתון של הרחם, והוא ממקום בתוך החלק הפנימי של הנרתיק. הוא החלק אשר נפתח במהלך הלידה ודרכו יוצא התינוק החוצה. באמצעות ציוד המצלמה ניתן לבדוק את צוואר הרחם מבפנים.
 2. בדיקת חלל הרחם – בדיקה של כל חלל הרחם מבפנים, המקום שבו מתפתח העובר בזמן ההיריון. במהלך הבדיקה מבצעים ניפוח של חלל הרחם באמצעות גז מיוחד וכך ניתן להבחין בכל בעיה בתוך החלל הפנימי של הרחם.
 3. בדיקת החצוצרות – החצוצרות הן צינוריות דקות אשר דרכן עוברות הביציות מהשחלה אל תוך חלל הרחם, וכך מתאפשר תחילת ההיריון. באמצעות היסטרוסקופיה אבחנתית ניתן לבחון את הפתחים של החצוצרות.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

בדיקות היסטרוסקופיה אבחנתית מתקיימות לרוב ללא צורך בהרדמה, כאשר הרופא הבודק מחדיר דרך צוואר הרחם צינורית דקה בה מצוי הסיב האופטי. לתוך הצינורית המוחדרת מוזלפת גם תמיסה שמטרתה להרחיק את דפנות הרחם ובכך לאפשר התבוננות מלאה על חלל הרחם.

האם הבדיקה כרוכה בכאב?

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית אינה כרוכה בכאב, אך יחד עם זאת, חלק מהנשים הנדרשות לבדיקה עלולות לחוות אי נוחות באוזר הבטן התחתונה ומעין כאב המאפיין כאבי מחזור. גם במקרים אלו, הכאבים חולפים מאליהם לאחר מספר דקות.

איזה ממצאים ניתן לאתר באמצעות הבדיקה?

היסטרוסקופיה אבחנתית נועדה לצרכי אבחון ממצאים שונים בחלל הרחם, לרבות, פוליפים וגידולים שפירים של שריר הרחם. כמו כן, הבדיקה נועדה לצרכי איתור הידבקויות ברחם הנוצרות כתוצאה מזיהום רחמי ו/או לאחר פעולות גרידה להפסקת היריון. בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית מיועדת גם לצרכי איתור הסיבות להפלות חוזרות ודימום רחמי לא סדיר, וכמו כן, לאיתור שארית הריונית לאחר לידה או הפלה.

באמצעות היסטרוסקופיה אבחנתית ניתן לשלול או לאשר קיומן של בעיות רבות כמו:

 • דימום רחמי
 • גורמים לבעיות של אי פריון
 • גורמים להפלות חוזרות
 • מצבים של הידבקויות בתוך חלל הרחם
 • איתור מומים בתוך חלל הרחם כמו מחיצה תוך רחמית.
 • גילוי מצב של רירית רחם מעובה.
 • איתור פוליפים או שרירנים
 • הוצאה של גופים זרים מתוך חלל הרחם או התקן תוך רחמי
 • איתור שאריות היריון כמו שיליה או שאריות אחרות בתוך חלל הרחם
 • איתור נגעים שונים בתעלת צוואר הרחם

מהו ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לבין היסטרוסקופיה ניתוחית?

היסטרוסקופיה אבחנתית המיועדת לצרכי אבחון מצבו של חלל הרחם ובכך ניתן ללמוד הבעיות השונות כגון: אי פריון, הפלות שבוצעו בעבר, מבנה הרחם, דימומים, ברור של ממצאים חשודים, אבחון שרירנים, הידבקויות ועוד. הטיפול בממצאים השונים העולים בעת הבדיקה נקראת היסטרוסקופיה ניתוחית כאשר בזמן הדגמת חלל הרחם על גבי מסך הצפייה ניתן לבצע מספר פעולות ניתוחיות וזאת באמצעות מכשיר ניתוחי המוצמד לסיב האופטי המוחדר לתוך חלל הרחם. היסטרוסקופיה ניתוחית מתבצעת בהדרמה כללית והבדיקה עצמה עלולה להתאפיין בדימום קל באזור מספר ימים לאחר קיומה.