אי – פריון

אי פריון או פוריות הינו מצב של חוסר יכולת ו/או קושי להביא ילדים לעולם. מצב זה עלול להיווצר מבעיות טבעיות שונות הקשורות לגבר או לאישה, לרבות מצבי עקרות הנובעים בין היתר גם משינויים כירורגיים במערכת הרבייה הזכרית או הנקבית. בני זוג מאובחנים כסובלים מאי פריון לאחר תקופה בת שנה במהלכה הם קיימו יחסי מין מלאים וללא אמצעי מניעה וזאת במטרה להתעברות.

מספר נתונים אודות מצבי אי פריון בארץ ובעולם

  • על פי הערכות שונות כ-10% מכלל הזוגות ברחבי העולם המנסים להיקלט להיריון, יוגדרו כסובלים מאי-פוריות לאחר שנה מהיום בו הם החלו לקיים יחסי מין מלאים במטרה להתעברות.
  • כ-40 עד 55% מהמקרים של אי פוריות הסיבה לאי פוריות נובעת מבעיה אצל האישה, כאשר הבעיה בפריון עלולה להתרחש על רקע הורמונאלי הקשור להפרעה בתהליך הביוץ ו/או על רקע מכני עקב בעיה במערכת הרבייה הנשית.
  • כ-25 עד 40% מהמקרים של אי פוריות מקור הבעיה היא אצל הגבר, כאשר הבעיות המובילות לכך הן על רקע ליקויים שונים בזרע או בעיה חסימתית.
  • ב-10% מהמקרים, אצל שני בני הזוג מאובחן ליקוי כזה או אחר הגורם לאי פריון
  • ברחבי ארצות הברית כ-20% מהזוגות מוגדרים כסובלים מאי פוריות, כאשר הדבר נובע בין היתר לנוכח עלייה מתמדת בגיל הנישואין ובניסיונות התעברות בגילאים מתקדמים יותר. יחד עם זאת חשוב לציין שכ-60% מתוכם זוכים להורות בסופו של דבר וזאת הודות לאמצעים טיפוליים מתקדמים והיקלטות להיריון בדרך הטבע.
  • מדינת ישראל נחשבת למדינה מובילה בתחום טיפולי פוריות, כאשר הגיל המקסימאלי לטיפולי פוריות בישראל לנשים הינו 45 וזאת בניגוד למדינות מסוימות ביבשת אירופה בהן הגיל המקסימאלי לטיפולי פוריות לנשים הינו 39.

מהם הגורמים לאי פריון בקרב נשים?

בקרב נשים, הגורמים להיווצרותן של בעיות המובילות לאי פוריות הינם רבים ומגוונים והם כוללים בין היתר גורמים הקשורים לביוץ (חוסר ביוץ, בעיות של השחלות, בעיות מטבוליות ועוד), גורמים הקשורים באגן (זיהום, אנדומטריוזיס, בעיה מכנית של האגן ועוד) וגורמים הקשורים בצוואר הרחם (בעיות פתולוגיות נרכשות, מומים מולדים ועוד). ברשימת הגורמים הנפוצים ביותר להימצאותם של בעיות אי פוריות בקרב נשים ניתן למצוא: דלקות באיברי המין, ריר צוואר הרחם, ליקויים מכניים במערכת הרבייה, ומעל הכול, ליקויים בביוץ המובילים לכ- 20 עד 25% מסך המקרים של אי פוריות בקרב נשים.

דרכי הטיפול בבעיות אי פוריות, מיושמות בהתאם לאבחנה המוקדמת והמדויקת של הגורם המרכזי ו/או הגורמים השונים אשר הובילו לבעיית אי פריון.

ד"ר ניסים ארביב, מומחה בגינקולוגיה, מיילדות ופריון, מאפשר לכל אחד מהזוגות שביניכם המתמודדים עם מצבי אי-פריון לבחון בצורה המדויקת ביותר את הגורמים לבעיה ולהתאים את השיטה הטיפולית המומלצת ביותר במסגרת טיפולי פוריות המוענקים לכם במסגרת שירותי רפואה בהתאמה אישית.

סגירת תפריט