אי פריון

אי פריון או פוריות הינו מצב של חוסר יכולת ו/או קושי להביא ילדים לעולם. מצב זה עלול להיווצר מבעיות טבעיות שונות הקשורות לגבר או לאישה, לרבות מצבי עקרות הנובעים בין היתר גם משינויים כירורגיים במערכת הרבייה הזכרית או הנקבית. בני זוג מאובחנים כסובלים מאי פריון לאחר תקופה בת שנה במהלכה הם קיימו יחסי מין מלאים וללא אמצעי מניעה וזאת במטרה להתעברות.

אי פריון

אי פריון יכול לנבוע ממגוון רחב של סיבות שונות, גם מהצד של הגבר, גם מהצד של האישה ולעיתים משניהם יחד. חשוב להבין כי גם במצב של אי פריון, אין זה אומר כי אבדו כל הסיכויים של הזוג להוליד ילדים, ועם התקדמות הרפואה המודרנית של היום ניתן למצוא מגוון רחב של פתרונות וטיפולים אשר מסייעים בהתאמה למצב של כל אחד ואחת.

מספר נתונים אודות מצבי אי פריון בארץ ובעולם

 • על פי הערכות שונות כ-10% מכלל הזוגות ברחבי העולם המנסים להיקלט להיריון, יוגדרו כסובלים מאי-פוריות לאחר שנה מהיום בו הם החלו לקיים יחסי מין מלאים במטרה להתעברות.
 • כ-40 עד 55% מהמקרים של אי פוריות הסיבה לאי פוריות נובעת מבעיה אצל האישה, כאשר הבעיה בפריון עלולה להתרחש על רקע הורמונאלי הקשור להפרעה בתהליך הביוץ ו/או על רקע מכני עקב בעיה במערכת הרבייה הנשית.
 • כ-25 עד 40% מהמקרים של אי פוריות מקור הבעיה היא אצל הגבר, כאשר הבעיות המובילות לכך הן על רקע ליקויים שונים בזרע או בעיה חסימתית.
 • ב-10% מהמקרים, אצל שני בני הזוג מאובחן ליקוי כזה או אחר הגורם לאי פריון
 • ברחבי ארצות הברית כ-20% מהזוגות מוגדרים כסובלים מאי פוריות, כאשר הדבר נובע בין היתר לנוכח עלייה מתמדת בגיל הנישואין ובניסיונות התעברות בגילאים מתקדמים יותר. יחד עם זאת חשוב לציין שכ-60% מתוכם זוכים להורות בסופו של דבר וזאת הודות לאמצעים טיפוליים מתקדמים והיקלטות להיריון בדרך הטבע.
 • מדינת ישראל נחשבת למדינה מובילה בתחום טיפולי פוריות, כאשר הגיל המקסימאלי לטיפולי פוריות בישראל לנשים הינו 45 וזאת בניגוד למדינות מסוימות ביבשת אירופה בהן הגיל המקסימאלי לטיפולי פוריות לנשים הינו 39.

מהם הגורמים לאי פריון בקרב נשים?

הגורמים להיווצרותן של בעיות פוריות אצל האישה הינם רבים ומגוונים והם כוללים בין היתר גורמים הקשורים לביוץ (חוסר ביוץ, בעיות של השחלות, בעיות מטבוליות ועוד), גורמים הקשורים באגן (זיהום, אנדומטריוזיס, בעיה מכנית של האגן ועוד) וגורמים הקשורים בצוואר הרחם (בעיות פתולוגיות נרכשות, מומים מולדים ועוד). ברשימת הגורמים הנפוצים ביותר להימצאותם של בעיות אי פוריות בקרב נשים ניתן למצוא: דלקות באיברי המין, ריר צוואר הרחם, ליקויים מכניים במערכת הרבייה, ומעל הכול, ליקויים בביוץ המובילים לכ- 20 עד 25% מסך המקרים של אי פוריות בקרב נשים.

דרכי הטיפול בבעיות אי פוריות, מיושמות בהתאם לאבחנה המוקדמת והמדויקת של הגורם המרכזי ו/או הגורמים השונים אשר הובילו לבעיית אי פריון.

איך מאבחנים?

לרוב ההפניה לאבחון מגיעה מהרופא במצב בו בני הזוג מקיימים יחסי מין לא מוגנים באופן סדיר במשך שנה אחת לפחות, בשלב הראשון הגניקולוג יבצע בדיקות כלליות של האישה כמו בדיקה גופנית, בדיקת אולטרסאונד ובדיקה כללית של הרקע הרפואי של בני הזוג. לאחר מכן, במידה והבדיקות הללו לא הובילו את הרופא למסקנה כל שהיא, הוא יפנה את האישה לכמה בדיקות חשובות:

 • בדיקת דם כללית ובדיקת הורמונים בכדי לוודא כי האישה עוברת תהליך של ביוץ תקין.
 • הפניה לייעוץ גנטי לשני בני הזוג בכדי לשלול מצב של מחלות גנטיות שונות (ובכלל, מומלץ לזוגות גם במצב רגיל לעבור בדיקות כאלו).
 • צילום רחם באמצעות היסטרוסקופיה אבחנתית – בדיקה אשר מאפשרת לראות את מבנה הרחם מבפנים ולזהות האם ישנם גורמים אשר מפריעים להליך הקליטה להיריון.
 • לפרוסקופיה – בדיקה אשר מבוצעת תחת הרדמה מלאה ובה משתמשים במצלמה זעירה אשר מוחדרת אל חלל הבטן ומאפשרת לבדוק את הרחם ואת כל האברים באזור מבפנים ולראות האם קיימים שרירנים, פוליפים או כל דבר דומה אשר מונע את הליך ההפריה. במידה ואכן מתגלה ממצא, ייתכן כי הרופאים יעברו לניתוח באותה השיטה בכדי להסיר את הממצאים הללו.
 • בדיקת הרזרבה השחלתית – בדיקה שמאפשרת לרופאים לדעת כמה ביציות יש בשחלות, וככל שהרזרבה השחלתית נמוכה יותר, כך הסיכוי להיכנס להיריון יהיה נמוך יותר.

דלקת צוואר הרחם

איך מטפלים?

עם התקדמות הרפואה המודרנית ניתן למצוא מגוון רחב של דרכי טיפול במצבים של אי פיריון, כאשר הרופאים קובעים את סוג הטיפול בהתאמה אישית לכל מטופל ועל פי המצב הרפואי ותוצאות תהליך האבחון.

בין הטיפולים הנפוצים יותר ניתן למצוא טיפולים להשראת הביוץ, ניתוחים מסוגים שונים, הפריה חוץ גופית וכדומה.

עלולות להיות תופעות לוואי לטיפולי ההפריה?

טיפולי הפריה הינם תהליך, ומדובר בתקופה שיכולה להיות ארוכה וממושכת. לעיתים יכולות להיות תופעות לוואי כתוצאה מצריכה של הורמונים שונים אשר יכולים להוביל לכאבי בטן, כאבי ראש, שינויים במצבי הרוח וכדומה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא בעת טיפולי פוריות הורמונליים?

במקרים של קוצר נשימה, נפיחות קשה בבטן, כאבי ראש קשים, הפרעות בראיה, קושי במתן שתן או דימום נרתיקי ממושך יש לפנות מיד לטיפול רפואי.

בתוך כמה זמן אכנס להריון?

התשובה לשאלה זו תלויה במצב הרפואי של כל זוג ולא ניתן לצפות זאת מראש מבלי לדעת את הבעיות הרפואיות של כל אחד ולכן חשוב לפנות לרופא לשם כך.