בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית – מה בודקים, ומה אפשר למצוא?

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית הינה בדיקה אשר בה בוחנים את חלל הרחם. חלל הרחם הוא סגור ונמצא בחלק העליון של צוואר הרחם, ולכן לא ניתן לראות אותו בצורה ישירה דרך הנרתיק אלא נדרש ציוד מיוחד בכדי לבצע סקירה פנימית של חלל הרחם.

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית מבוצעת באמצעות ציוד ייחודי אשר מאפשר כניסה אל תוך חלל הרחם והתבוננות פנימית. מדובר במכשיר בצורת צינור דק אשר כולל מצלמה וכך מאפשר להתבונן אל תוך חלל הרחם ולבצע בדיקות שונות. בנוסף, המכשיר מאפשר גם ליווי במגוון די רחב של פעולות ניתוחיות שניתן לבצע בתוך חלל הרחם.

איזה אזורים נבדקים?

בעת בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית נבחנים מספר חלקים הנמצאים בחלל הרחם:

  1. בדיקת צוואר הרחם – ממקום בחלקו התחתון של אזור הרחם שדרכו העובר עובר בעת הלידה, בבדיקה ניתן בעזרת טכנולוגיה מתקדמת להחדיר מצלמה ולבדוק באופן מעקיף את האזור כולו.
  2. בדיקת חלל הרחם – כידוע הרחם הוא המקום בו העובר חי בזמן ההיריון וכדי לבצע את הבדיקה, יש צורך לבצע ניפוח של חלל הבטן באמצעות גז ובכך לאפשר צפייה באזור כולו.
  3. 3. בדיקת החצוצרות – החצוצרות הם מעין צינורות דקים המאפשרות מעבר של ביציות מהשחלה ישירות לחלל הבטן, בבדיקת ההיסטרוסקופיה ניתן לבדוק היטב את אותם צינורות ואת הפתחים שלהם.

אילו ממצאים ניתן לאתר באמצעות הבדיקה?

חשוב לציין שמעבר לאיתור בעיות שונות, הבדיקה מבוצעת גם בכדי לשלול סיבוכים אפשריים.

  • דימום בחלל הרחם
  • בעיות המשפיעות על אי פריון
  • סיבות להפלות שנגרמות מספר פעמיים
  • חשיפת מומים שונים
  • חשיפת שרירנים או פוליפים
  • הוצאת שאריות של היריון או גופים זרים מחלל הרחם
  • חשיפת מצב של רירית רחם מעובה

להבדיל מהיסטרוסקופיה ניתוחית, מדובר בבדיקה שלרוב אינה כואבת, ולרוב הנשים מבצעים את הבדיקה הזו גם ללא הרדמה כלל. רק במקרים מיוחדים מבצעים הרדמה אך לרוב האישה לא תרגיש כאבים בזמן הבדיקה, רק תחושה קלה של אי נוחות בשל הצינורית המוחדרת פנימה.

בנוסף, מדובר בבדיקה אשר אינה אורכת זמן רב. לרוב, בתוך דקות אחדות הרופאים כבר בוחנים את כל חלל הרחם והחלקים הפנימיים השונים וכך יכולים למצוא או לשלול ממצאים שונים בתוך חלל הרחם ולתת את חוות הדעת הדרושה.

היום מבוצעות בדיקות מהסוג הזה בבתי החולים השונים וכן במרפאות פרטיות, ובמקרה הצורך לאחר הבדיקה מבצעים הפניה לפעולה ניתוחית אשר מבוצעת בשיטה דומה באמצעות המצלמה ובליווי כלים ניתוחיים נוספים.