אנדומטריוזיס תסמינים

אנדומטריוזיס הינה מחלה שכיחה מאוד אשר כ 10% מהנשים סובלות ממנה. התסמינים של המחלה הזו יכולים להשתנות בין אישה לאישה, ולעיתים רבות חוסר המודעות לנושא, והתסמינים השונים בין כל מטופלת, מקשים על האבחון. ברוב המקרים התלונה המרכזית של האישה אשר סובלת מאנדומטריוזיס תהיה כאבי מחזור קשים מאוד וכאבים באגן ובבטן התחתונה,

ישנם מקרים שבהם נשים מקבלים המלצה למשככי כאבים מתוך מחשבה כי מדובר בכאבי מחזור רגילים אשר אותה אישה מתקשה להתמודד איתם, אך זו לא המציאות, וחשוב לאבחן היטב את הבעיה במקרים של כאבים קיצוניים.

חשוב לדעת כי כאבי מחזור קשים וחזקים מידי הם לא טבעיים. כל אישה סובלת מכאבי מחזור בדרגות שונות, אך כאשר הכאבים קשים מאוד ומונעים מהאישה תפקוד לחלוטין – זהו לא מצב טבעי וחשוב לדעת לאבחן אותו ולהציע את הטיפול הנכון.

מהי אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הינה מחלה גניקולוגית בה התאים של רירית הרחם נמצאים מחוץ לרחם ולכן מגיבים לשינויים ההורמונליים של האישה, ובמיוחד בתקופת המחזור החודשי. בשל העובדה שהם נמצאים מחוץ לרחם במקרים רבים אין לדם דרך להתפנות החוצה ולכן יכול להיווצר גירוי מקומי ודלקת באגן אשר מובילים לכאבים חזקים מאוד בכל האזור.

לרוב אנדומטריוזיס הינה מחלה אשר מוגבלת לאזור של הבטן והאגן, אך יש מקרים נדירים יותר בהם היא נמצאה גם בסרעפת ובריאות, ואפילו במוח.

מה התסמינים של אנדומטריוזיס?

כאמור, התסמינים העיקריים של אנדומטריוזיס הם כאבי מחזור (וסת) חזקים מאוד ולא טבעיים. אך מעבר לזאת, ישנם תסמינים נלווים נוספים אשר יכולים להעלות את החשש לכך שכאבי המחזור הללו הם תוצאה של אנדומטריוזיס. בין התסמינים הללו כלולים:

  • עייפות לאורך כל שעות היום וללא סיבה אחרת סבירה.
  • שלשול
  • דימום כבד מאוד או דימום שאינו סדיר.
  • כאבים חזקים מאוד בזמן קיום יחסי מין.
  • תחושות של סחרחורות וכאבי ראש בזמן המחזור החודשי.
  • בחילות והקאות בזמן המחזור.
  • בעיות פוריות שונות.

ישנו גם מצב של אנדומטריוזיס ללא תסמינים, המופיע באחוז קטן של 2.6% מכלל הנשים הסובלות מאנדומטריוזיס.
בנוסף, יכולים להלוות לכך גם כאבים חזקים מאוד באגן, בגב התחתון או בזמן מתן שתן או צואה, והדבר יכול להוביל אפילו לבעיות נפשיות כמו דיכאון וחרדות.

איך מאבחנים אנדומטריוזיס?

לאחר זיהוי התסמינים וחשד כי מדובר במקרה של אנדומטריוזיס הרופא יפנה אל המטופלת אל בדיקת לפרוסקופיה. זו הבדיקה היחידה הקיימת היום ומאפשרת אבחון של אנדומטריוזיס באופן וודאי ומוחלט. באותה שיטה ניתן לבצע לא רק אבחון אלא גם ניתוח זעיר במידת הצורך במידה ונמצאו נגעים של אנדומטריוזיס יהיה ניתן להסיר אותם באותה השיטה – עם ציוד רפואי זעיר ומצלמה טלסקופית המלווה את התהליך וכך אין צורך בפתיחה מלאה של הבטן ובסיכונים הנלווים לכך בכדי לבצע את הפעולה ולהשלים את הטיפול.

חשוב לדעת שלפני החלטת ביצוע הניתוח, מבצעים בדיקה גופנית ובדיקה באמצעות אולטרסאונד ובאמצעות בדיקות אלו ניתן לזהות מגוון תופעות לאנדומטריוזיס כדוגמת צ'סטה בשחלה ואדנומיוזיס.

רוצים לדעת על דרכי הטיפול המומלצים? אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון או בטופס מקוון ולקבל יעוץ מקצועי מהמומחים בתחום.