שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת סקר הכרחית אשר כל אישה בהריון צריכה לעבור. במאמר נעניק לכם את כל המידע החשוב ביותר בנוגע לבדיקת שקיפות עורפית אשר נועדה לבדוק האם לעובר יש תסמונת דאון.

בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת סקר אשר נועדה להפחית את הסיכון של הולדת עובר עם תסמונת דאון. הבדיקה מתבצעת בשני אופניים: בדיקת אולטרה סאונד וכן בדיקת דם פשוטה הנלקחת מהאם. מדובר בבדיקה בטוחה לחלוטין כחלק מבדיקות מעקב הריון אשר מהווה כיום את האינדיקציה הטובה ביותר לצורך גילוי פגמים בעובר, ולכן היא נחשבת לבדיקה הכרחית אשר כלולה בסל הבריאות.

שמירת הריון

מתי מבצעים בדיקת שקיפות עורפית?

בדיקת שקיפות עורפית מבצעים לאחר הפנייה מהרופא המטפל, והיא נערכת בין השבוע ה 11 להריונה של האישה ועד לשבוע 13 ושישה ימים להריון. לאחר ביצוע הבדיקה אשר מתבצעת כאמור באמצעות מכשיר אולטרסאונד וכן בדיקת דם, ניתן להעריך ע"פ סטטיסטיקה אשר משוות לנשים אחרות מהו הסיכוי שהעובר נושא גן פגום. חשוב לציין כי אצל נשים בהריון לעיתים מתגלה אחוז גבוה של סבירות לתסמונת בעובר, ולכן יש לבקש בדיקה נוספת בכדי לאשש את האבחנה הסופית. מדובר בבדיקה הרת גורל בעבור הורים שבמקרים חריגים יכולה להשפיע על המשך או הפסקת הריון, ועל כן בהזמנת תור באמצעות יצירת קשר עם הרופא המטפל היא חיונית בעבור כל הורה עתידי.

האם הבדיקה מספקת תוצאה חד משמעית?

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת סקר, והיא נעשית על בסיס השוואה של שכבת הנוזל בעורף של העובר, אשר נעלמת עד לשבוע 15 של ההיריון. במידה והנוזל נקי, העובר בסבירות גבוהה אינו נושא את הגן הפגום . אולם, במידה ונמצא כי קוטר הנוזל הוא מעל ל 2.5-3 מילימטר, מדובר בנורת אזהרה ולכן יש לבצע בירור נוסף מול הרופא המטפל. יחד עם זאת, לא מדובר בתשובה חד משמעית ולכן יש לבצע בירור נוסף בתום הבדיקה.

האם ניתן לבצע בדיקות נוספות לאישוש אבחנה של תסמונת דאון?

במידה והתקבלה תוצאה חריגה של שכבת הנוזל העורפית, ניתן לבצע בדיקה גנטית אשר כוללת הפרדה של DNA של העובר ולאחריה בדיקה של שינוי גנטי. מדובר בבדיקה בעלת אחוז ניבוי גבוה יותר מאשר בדיקת שקיפות עורפית, אולם היא בדיקה יקרה אשר לא נכללת בסל התרופות ונעשית רק באמצעות חברות מקצועיות. יחד עם זאת, במידה ויש ברשותכם ביטוח משלים ניתן להוזיל את עלות הבדיקה, ולכן מומלץ לבדוק מול קופת החולים לגבי עלויות הבדיקה ואפשרות לקבלת החזר, במסגרת ביטוח משלים.

מהי עלות בדיקת שקיפות עורפית?

כאמור, בדיקת שקיפות עורפית נכללת בסל התרופות ולכן מחירה עומד על עשרות שקלים בודדים. יחד עם זאת, כל קופה מעניקה הצעת מחיר אחרת בעבור ביצוע הבדיקה, כמו גם מהו גובה ההחזר אשר ניתן במסגרת הביטוח המשלים.

האם מדובר בבדיקה הכרחית?

ענף הרופאה ובריאות העובר והאישה התפתח באופן משמעותי בשנים האחרונות, זאת לאור פיתוח של בדיקות מתקדמות אשר מאפשרות לזהות בשלב מוקדם פגמים בעובר, בעיקר תסמונות קשות כמו תסמונת דאון ואוטיזם. ילדים אשר נולדים עם התסמונת סובלים משורה ארוכה של בעיות גופניות וקוגניטיביות, ולכן בעצם פנייה לבדיקה ניתן למנוע מצב שבו נולד תינוק בעל פגם אשר יסבול במהלך חייו וכן יצריך מהוריו הוצאות כספיות משמעותיות, בעבור מעטפת רפואית וטיפולית המותאמת לילדים בעלי צרכים מיוחדים. משום כך, בדיקת שקיפות עורפית מקנה אפשרות לגילוי מוקדם, והיא הכרחית בעבור כל אישה אשר נכנסת להריון.