סרטן רירית הרחם

רירית הרחם הינה החלק הפנימי אשר מצפה את הרחם מבפנים. ברוב המקרים, סרטן רירית הרחם נצפה בנשים אשר עברו את גיל המעבר, כאשר יש קשר ישיר בין הופעת הסרטן לבין הגיל, השמנה, סוכרת וכן נטילת אסטרוגן ללא הורמונים נלווים נוספים (לדוגמא, נטילת אסטרוגן בשילוב פרוגסטרון הינה עדיפה ואינה מגדילה את הסיכוי של האישה לחלות בסרטן רירית הרחם).

מהם התסמינים שיכולים להצביע על סרטן ברירית הרחם?

אישה אשר סובלת מסרטן צוואר הרחם לרוב תרגיש את התסמינים הבאים:

  • דימום נרתיקי לאחר גיל המעבר והפסקת הווסת.
  • שינויים בדימום הווסתי במקרה והאישה לפני גיל המעבר.
  • כאבים משמעותיים בזמן קיום יחסי מין, אשר לא היו קודם לכן.
  • כאבים בבטן התחתונה.
  • התכווצויות באזור האגן.
  • כאבים או קושי בעת מתן שתן.

כמובן, התסמינים הללו יכולים להופיע גם בשל בעיות אחרות, ובשל שינויים הורמונליים של גיל המעבר, ולכן כל אישה אשר חווה את התסמינים הללו צריכה לפנות אל בדיקה ואבחון רפואי מוקדם ככל האפשר בכדי למצוא את מקור הבעיה, בין אם אכן מדובר בסרטן רירית הרחם ובין אם מדובר בבעיה אחרת.

כיצד מאבחנים את המחלה?

בשל העובדה שסרטן רירית הרחם מתפתח בתוך חלל הרחם, הוא לא יתגלה במהלך בדיקת pap רגילה ולכן כדי לאבחן האם האישה סובלת מסרטן זה יש לקחת דגימה מרירית הרחם ולבדוק אותה בתנאי מעבדה.

את הדגימה ניתן לקחת באחת משתי דרכים:

    1. ביופסיה – מחדירים בגישה נרתיקית צינור דק אל תוך הרחם ובעזרתו לוקחים פיסות קטנות מתוך רירית הרחם אותן שואבים החוצה באמצעות הצינור ומעבירים לבדיקה.
    1. גרידה – במקרים בהם יש לקחת פיסות גדולות יותר לדגימה משתמשים במכשיר אשר מרחיב את צוואר הרחם ודרכו לוקחים את הדגימות.

מהם הטיפולים האפשריים לסרטן רירית הרחם?

ישנן כמה דרכים לטפל בסרטן רירית הרחם, והטיפול נקבע בהתאם למצבה של המטופלת והשלב של המחלה. במקרה ומדובר בסרטן אשר נמצא ברחם בלבד, בדרך כלל יהיה צורך בכריתת רחם, שחלות וחצוצרות וייתכן כי יומלצו גם כמה טיפולים כימותרפיים. במקרים בהם המחלה התפשטה מעבר לרחם ייתכן כי יתחילו קודם כל עם טיפולי כימו ורק אז יעברו לטיפול ניתוחי.

במקרים בהם לא ניתן לבצע ניתוח, מתחילים מיד בטיפולים כימותרפיים. הכל בהתאמה לכל מטופלת ועל פי החלטת הרופאים.

מהם סיכויי ההחלמה מהמחלה?

סיכויי ההחלמה תלויים באופן ישיר בשלב של המחלה בזמן הגילוי שלה. ככל שיהיה מדובר בשלב התחלתי וראשוני יותר, כך סיכויי ההחלמה יהיו גדולים יותר. בנוסף, סיכויי ההחלמה תלויים בשאלה האם המחלה מוגבלת לרחם בלבד או שהיא כבר התפשטה אל חלל הבטן והגיעה כבר לאיברים נוספים.

וכמובן, מצבה הבריאותי הכללי של המטופלת משפיע אף הוא על סיכויי ההחלמה שכן מטופלת אשר סובלת ממחלות נוספות או מצב בריאותי כללי ירוד לא בטוח שיהיה ניתן לבצע בה את הטיפולים הדרושים או שהגוף שלה יוכל לעמוד בטיפולים כימותרפיים חזקים.

סגירת תפריט