טיפולי שיניים בהריון – מיתוסים ומציאות

במהלך ההריון כל אישה עוברת מסע בין הורמונים, כאבי גב, בחילות וגם כאבי שיניים. אלו מגיעים במקרים רבים בגלל השינויים בזרימת הדם בגוף. נפח הדם בהריון עולה, זרימת הדם באיזור הפה והחניכיים גוברת וכתוצאה מכך נשים רבות חוות כאבים, דלקות חניכיים ושאר בעיות.

הדבר הפשוט ביותר לעשות כשזה קורה הוא לפנות לרופא השיניים בלינק הזה, אבל המיתוסים הסובבים סביב טיפולי שיניים במהלך ההריון גורמים להריוניות רבות לוותר על הביקור החשוב הזה. אנחנו כאן כדי לנפץ כמה מהמיתוסים המוכרים.

המיתוס: אי אפשר לטפל בשיניים בהריון כי אין הרדמה

המציאות: בהריון אפשר לבצע הרדמה מקומית.

נשים רבות נמנעות מלטפל בשיניים במהלך ההריון בגלל נושא ההרדמה. למרות הדעה הרווחת כי לא עושים הרדמה במהלך ההריון ולכן אי אפשר לטפל בכאבים ולבצע טיפולים משמרים, מדובר במיתוס מוחלט.

במהלך טיפולי שיניים בהריון רופא השיניים יוכל לבצע הרדמה מקומית בחומרי הרדמה רגילים, בהתאם למצב הבריאותי של האישה ולטפל בה. לפני הביקור אצל רופא השיניים כדאי לוודא עם רופא הנשים שאין מניעה מסוימת לביצוע הרדמה מקומית.

המיתוס: אסור לעבור טיפולי שיניים במהלך ההריון

המציאות: תלוי בתקופה ובשליש ההריון.

ההנחה הגורפת שאי אפשר לטפל בשיניים במהלך ההריון היא שגויה. אנחנו כרופאי נשים יודעים לחלק את תקופת ההריון לשלושה שלישים וגם ברפואת השיניים מתייחסים לאישה בהריון לפי השליש בו היא נמצאת. טיפולים כמו ניתוחים והשתלות לא יתבצעו במהלך ההריון.

בשליש הראשון, בגלל התפתחות איברי העובר והיקלטות ההריון ברחם, יחד עם ההורמונים שמובילים לתחושות לא נעימות כמו בחילות והקאות, עדיף להימנע מטיפולי שיניים. כדי לשמור על השיניים בזמן הזה חשוב לצחצח שיניים באופן קבוע, על אף הבחילות שעלולות ליצור חוסר נעימות ולשמור על הגיינת הפה באופן כללי.

בשליש השני אפשר לבצע טיפולים מסוימים, בעיקר כאלו שתפקידם למנוע סיבוכים ובעיות מהותיות. בשליש הזה שנחשב ליציב יותר בתקופת ההריון אפשר לבצע עקירות, טיפולי שורש או סתימות פשוטות.

גם השליש השלישי והאחרון של ההריון נחשב בטוח לטיפולי שיניים, בהתאם כמובן למצב השיניים ולטיפול עצמו. בנוסף, חשוב להדגיש שבמהלך ההריון אפשר לפנות למרפאת שיניים ולקבל טיפולי עזרה ראשונה להפחתת כאבים – בתיאום עם רופא הנשים ורופא השיניים.

המיתוס: אי אפשר לעבור טיפולי שיניים כי אין צילומי שיניים

המציאות: אפשר לעבור צילום שיניים בפיקוח

אחד החששות של נשים במהלך הריון לגבי טיפולי שיניים הוא החשיפה לקרינה בצילום הרנטגן שרופא השיניים צריך כדי לבדוק מה קורה בחלל הפה. צילומי שיניים מומלץ לעבור רק בשליש השני והשלישי וגם זאת בהתייעצות עם רופא הנשים.

חשוב לציין שהיום ישנם צעדי זהירות שמאפשרים לבצע צילומי שיניים גם בהריון. בין היתר מכסים את גוף האישה בסינר עופרת מיוחד שמונע נזק לעובר.