נשים רבות בעולם כולו סובלת מהיחלשות רצפת האגן, כך שאת ממש לא לבד! מדובר בבעיה נפוצה המופיעה בקרב נשים בגילאים שונים והיא עלולה להחמיר עם הגיל ולאחר לידות. אבל יש חדשות טובות, מדובר במצב הפיך כך שניתן להחזיר את שרירי רצפת האגן לקדמותם ולחזק אותם באופן ניכר. ישנן דרכי טיפול רבות לבעיה, הנה הבולטות והמומלצות שבהן.

היחלשות רצפת האגן היא בעיה מוכרת ונפוצה מאוד, במיוחד בקרב נשים, בין אם מדובר באישה צעירה לאחר לידה ובין אם באישה הנכנסת לגיל השלישי. הריון נמצא בראש הגורמים לתופעה, בעקבות המשקל המופעל על האזור במהלך ההיריון והלחץ הנגרם במהלך הלידה עצמה. גם להזדקנות יש השפעה רבה בהיחלשות השרירים באזור, בעיקר בעקבות שינויים הורמונליים המופיעים עם הכניסה לגיל השלישי. בנוסף, היחלשות רצפת האגן עלולה להופיע בעקבות מצבים רפואיים שונים כמו משקל יתר, שיעול כרוני ועצירות כרונית.

להתרופפות השרירים באזור רצפת האגן יש השפעה ישירה על איכות החיים של המטופלת והיא פוגעת בקיום אורח חיים תקין. תסמיני היחלשות רצפת האגן כוללים דליפת שתן בזמן מאמץ פיזי, לרבות קפיצה או ריצה. דליפת שתן עלולה להופיע גם במצבים יומיומיים יותר כמו התעטשות או שיעול, מה שמקשה במיוחד על חיי המטופלת. בנוסף, נשים הסובלות מהיחלשות רצפת האגן מתמודדות עם חוסר יכולת להתאפק זמן רב לפני מתן שתן ובמקרים קיצוניים גם עם מצבים של אי שליטה בסוגרים.

בדיקה וייעוץ גניקולוגי

בשלב הראשון יש לאבחן את המצב על ידי גניקולוג אשר יוכל לספק תמונת מצב ולהציע דרכי טיפול. ישנן דרכי טיפול שונות, פולשניות יותר או פחות, כמו עזרים ומכשירים רפואיים וביצוע תרגילים שונים. במקרים רבים ימליץ הגניקולוג גם על פניה לפיזיותרפיסט/ית המתמחה בשיקום רצפת האגן.

תרגילי קיגל

תרגילי קיגל הם תרגילים לשיקום וחיזוק של רצפת האגן. מדובר באחת השיטות הידועות בעולם כולו ונשים רבות עושות בה שימוש מאז שנות ה-40. השיטה פותחה על ידי גניקולוג אמריקאי אשר הצליח להשתמש בידע הרב שאסף על ידי טיפול בנשים רבות במשך השנים, ולפתח באמצעותו סדרת תרגילים שמטרתה לחזק את השרירים באזור, לשקמם ולמנוע צניחה עתידית של צוואר הרחם. במהלך התרגילים נדרש כיווץ ושחרור של השרירים באזור, באופן חזרתי, תוך מתן תשומת לב לנשימה נכונה. תרגילי קיגל הוכחו ככלי טיפול יעיל בדליפת שתן ולכן הם מומלצים על ידי רופאים גניקולוגיים ומומחים שונים בעולם. בכדי להגיע לשיפור ניכר בחוזק השרירים באזור, יש להקפיד על ביצוע התרגילים במשך חודש לפחות (משך הזמן הרצוי הוא שלושה חודשים). אחד היתרונות הבולטים לשיטה הוא העובדה שניתן לבצע אותם בכל תנוחה ובכל זמן, גם בחברה.

משקולות לחיזוק רצפת אגן

דרך נוספת ומומלצת במיוחד לחיזוק של שרירי רצפת האגן היא על ידי שימוש במשקולת חיצונית. בניגוד לאמצעים אחרים לחיזוק רצפת האגן,Peflex  היא משקולת לחיזוק רצפת אגן שאינה פולשנית והיא מאפשרת לכל אישה לחזק את שרירי האזור באופן פשוט ונוח במיוחד. השימוש במשקולת בזמן ביצוע התרגילים מסייעת במניעה של דליפת שתן והתרופפות שרירי רצפת האגן. היא מונעת מצבים של צניחת רחם ומפחיתה באופן משמעותי כאבים הנגרמים בזמן קיום יחסי מין. המשקולת בעלת מנגנון ייחודי המסייע לביצוע תרגילי חיזוק לרצפת האגן והיא מתחברת ישירות אל טמפון אותו יש להחדיר אל הנרתיק בזמן ביצוע התרגילים. השימוש בטמפון כחלק מאמצעי התרגול נחשב לאידיאלי היות והוא נחשב למוכר וקל לשימוש. את התרגילים יש לבצע בין פעמיים לשלוש בשבוע, משך כל תרגול: בין 5 ל-10 דקות. ניתן לבצע את התרגילים בישיבה או בעמידה, לפי העדפה ונוחות אישית.