השפעות ונזקי העישון על אישה בהריון

עישון הוא ללא ספק אחד הדברים האחרונים שאת רוצה לעשות במהלך ההיריון. כיום ידועות למדע שורה של השפעות של עישון על העובר, חלקן בצורת מחלות מובהקות שניתן להבחין בהן כבר במהלך ההיריון או לאחר הלידה, וחלקן בצורת השפעות שליליות על הבריאות, השפעות שיכולות לבוא לידי ביטוי ולהתפתח לאורך חיי הילד. ישנם מומים שבהם אין לנו כל שליטה כשלעיתים הדבר היחיד שנותר לנו לעשות הוא להחליט לבצע הפלה. עישון הוא לא אחד מהמקרים האלה. את העישון אנחנו יכולים להפסיק, גם אם זה מאוד קשה, וההחלטה היא כולה שלנו.

כיצד משפיע העישון על העובר?

השפעות העישון על העובר יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של דרכים שכולן נובעות מחדירת חומרים מעשן הסיגריה אל מחזור הדם של האם ומשם אל מחזור הדם של העובר. חומרים אלה אינם מהווים לכאורה סכנה בריאותית ישירה ומיידית לתינוק וזאת גם הסיבה שנשים רבות מרשות לעצמן להמשיך ולעשן גם במהלך ההיריון מתוך מחשבה שזה לא באמת משפיע על התינוק. יחד עם זאת, חומרים אלה יכולים לשקוע ברקמות הפנימיות של התינוק ולהשפיע על קצב הצמיחה שלו, על בריאות הגדילה של התאים, על התפתחות אברים ובכלל זה הלב, הכליות, הכבד והמוח ותמיד באופן מעכב ומזיק. המשמעות היא שעישון במהלך ההריון אולי לא יוביל בהכרח ללידת ילד מת, אבל אם הילד שלך סובל מבעיות קשות של קשב וריכוז, מהיפראקטיביות או מדיסליקציה, ייתכן מאוד שזה נובע מאותם חומרים שפגעו בגדילת התאים והאיברים בגופו עוד מאז היותו עובר בבטנך.

גמילה מעישון

הברירה היחידה שלך, כמתואר באתר של מרכז הגמילה וטיפול בהתמכרויות רטורנו, בכתובת www.retorno.org.il היא פשוט להיגמל מעישון לפחות לתקופת ההיריון. לדברי המומחים באתר, ישנן דרכים רבות להיגמל מסיגריות אך אף אחת מהן לא תצליח אם לא תביני ותפנימי את החשיבות שבגמילה מעישון לאורך תקופת ההריון. אם את מבינה את המשמעות והחשיבות של כך, פשוט החליטי שמרגע שאתם יודעת שאת בהריון, את לא נוגעת עוד בסיגריה עד הלידה. היעזרי בתחליפים ככל הנדרש והימנעי מתחליפים המשמרים רמה קבועה של ניקוטין בדם (למשל בצורת מדבקות), שכן תחליפים אלה עדיין מעבירים את החומרים המסוכנים כמו ניקוטין לדמו של העובר. באתר רטורנו www.retorno.org.il תוכלי למצוא מידע רב על הנושא של התמכרויות והגמילה מהן, מידע שיכול לסייע לך גם בתהליך הגמילה מעישון לפחות לתקופת ההיריון ועד הלידה.