דף הסבר הריון

בשעה טובה!

כעת ,יש מקום להקדיש דקה, ולקרא את הכתוב בהמשך המסמך, יתכן וחלק מהדברים שנאמרו בשיחה לא יזכרו כהלכה ,על כן סיכמתי חלק מהדברים החשובים כאן. במהלך ההריון יש מקום לבצע מעקב מסודר, ניתן להבדיל בין הרצוי למצוי וכל זוג יחליט איזה בדיקות לבצע ע"פ הבנתו ואמונתו.

תמונת אולטרסאונד הריון

חשוב לזכור כי יש אפשרות ומומלץ לבצע ייעוץ גנטי כחלק מהבירור הטרום הריוני כמו כן במהלך ההריון ניתן לשקול ביצוע ייעוץ גנטי משלים להרחבת בירור שכבר בוצע בעבר, לשם כך יש לפנות לאחיות ליויי הריון או ליחידות הגנטיקה בבתי החולים.

בני הזוג יכולים לבצע בדיקת סיסי שליה (מבוצע בשבועות מוקדמים) או דיקור מי שפיר כסקר כרומוזומלי לעובר.

אלו אשר יחליטו לבצע דיקור מי שפיר- ניתן לשלוח גם צי'פ גנטי אשר בודק שינויים כרומוזומליים מעבר לבדיקות הסטנדרטיות, ככלל ההמלצה כיום הינה ביצוע דיקור מי שפיר – אנא פנו אליי טרם קבלת ההחלטה וביצוע הדיקור.

במידה ובוצע דיקור מי שפיר מומלץ על שמירת תאים – הסבר ינתן בנפרד.

בעת ביצוע שקיפות עורפית (NT) יתכן ויציעו לכם לבצע בדיקת דם בנוסף (PAPP-A), מומלץ לבצע את הבדיקה הנ"ל.

בטרימסטר שני ניתן להרחיב את התבחין המשולש ע"י הוספת סמן נוסף (אינהיבין) ולהפוך את הבדיקה לתבחין מרובע, יש לבדוק מול הקופה היכן ניתן לבצע את הבדיקה הנ"ל.

עם גילוי ההריון תופנו לביצוע בדיקות שיגרה הכוללות גם בדיקת סוכר- יש לבצע את בדיקת הסוכר בצום.

סוג הדם – נשים בעלות סוג דם שלילי צריכות לזכור כי יש לבדוק במהלך ההריון טיטר נוגדנים. כמו כן עליהן לקבל זריקת ANTI D בשבוע 28 ואחרי כל פעולה(כגון דיקור מי שפיר). חשוב ביותר לבדוק את סוג דם העובר לאחר הלידה. מומלץ לדעת מהו סוג הדם של בן הזוג במידה וההרה הינה בעלת סוג דם שלילי.

סרולוגיה לוירוסים – יבוצע בתחילת ההריון. נשים אשר נבדקו ל CMV ונמצאו שליליות ( IgM- שלילי) יחזרו על הבדיקה במהלך ההריון על מנת לוודא כי לא נחשפו לוירוס במהלך ההריון.

בדיקת סוכר 50 גר' נקראת גם GCT מבוצעת משבוע 24-27 להריון, בכל ערך מעל 130 אנא עדכנו אותי ע"מ שנבצע בהקדם העמסת סוכר של 100 גר' (OGTT).

נשים בהריון בסיכון גבוה – נשים העונות לקריטריונים אלו יכולות לפנות למעקב במרפאות אם ועובר בבתי החולים השונים או לחילופין להמשיך מעקב אצלי תוך הקפדה על שגרת ביקורים תכופה יותר וזאת על מנת להבטיח מעקב נאות אחר ההריון וטיפול מיטבי לאם ולעובר.

בכל שאלה ניתן לפנות אליי ואשתדל לסייע: 054-7667810

אין באמור במסמך זה משום ייעוץ רפואי כלשהו, ואין המסמך בא להחליף התייעצות רפואית מסודרת ופרטנית.