בעיות פוריות

מנסים להיקלט להיריון ולא מצליחים? זה הזמן לדעת הכול על בעיות פוריות
ברמה הביולוגית, היקלטות להיריון מתרחשת כאשר מתקיים מפגש בין תא הזרע לתא הביצית בימים שלאחר תקופת הביוץ החודשי. בני זוג המנסים להיקלט להיריון במסגרת קיום יחסי מין מלאים וסדירים לאורך שנה שלמה ואינם מצליחים יוגדרו כבני זוג הסובלים מבעיות אי-פוריות שאת מקורן חשוב לברר על מנת להתאים בעבור בני הזוג את הטיפול האופטימאלי ביותר במסגרת טיפולי פוריות.

על פי הערכות שונות, הסיכוי להילקט להיריון לאחר חודש אחד של קיום יחסי מין סדירים הינו כ-25%, כאשר הסיכוי לאחר שנה שלמה של קיום יחסי מין סדירים הינו כ-85%. על פי הנתונים הנ"ל עולה כי קרוב ל-15% מכלל הזוגות המקיימים (לאורך שנה שלמה) יחסי מין סדירים במטרה להיקלט להיריון , סובלים מבעיות פוריות המחייבות בירור.

אצל מי הבעיה – הגבר או האישה?

בעיות פוריות עלולות להתרחש בקרב שני בני הזוג, כאשר על פי נתונים שונים בנוגע לבעיות הפוריות נמצא כי בקרב 35% מהזוגות הסיבה לבעיית הפוריות הינה אצל הגבר ובקרב 35% מהזוגות מקור הבעיה הינו עקב חסימה בחצוצרות של האישה. כמו כן, בקרב 15% מהזוגות הסובלים מאי פוריות, הבעיה תהיה היעדר ביוץ ובקרב 10% מהזוגות הבעיה תוגדר כבלתי מוסברת. בקרב כ-5% מהזוגות המתמודדים עם בעיות פוריות, הסיבה לאי הפוריות נובעת על רקע בעיות שונות כגון: תפקוד לקוי של בלוטת התריס, עישון מוגבר וצריכה של סמים.

חשוב לציין שבעיות הפוריות בקרב נשים קשורות בין היתר לגילן הכרונולוגי, כאשר ההמלצה לנשים מעל גיל 35 הינה לעבור בירור רפואי לאבחון בעיות פוריות לאחר תקופה של חצי שנה במסגרתה הן ניסו להיקלט להריון שלא צלח.

בירור בעיות פוריות –כיצד?

בירור בעיות פוריות הינו תהליך במסגרתו מתקיימות מספר בדיקות לכל אחד מבני הזוג על מנת לברר את הסיבה העיקרית לאי-פוריות. תהליך הבירור כולל גם קבלת מידע בנוגע להיסטוריה הרפואית של כל אחד מבני הזוג, בדיקה גופנית של איברי המין ובדיקות ספציפיות לאבחון בעיית הפוריות כגון:

  • ספירת זרע לגבר – בדיקת מעבדה במסגרתה נבדק הזרע בהתאם לנפח הנוזל, מספר תאי הזרע, תנועתיות תאי הזרע, צורתם של תאי הזרע ומאפיינים ביוכימיים.
  • בדיקת הורמונים לאישה – בדיקת דם להורמונים הקשורים למחזור הווסתי ולבלוטות התריס. בדיקה זו מיועדת לצרכי השלמת פרופיל הורמונלי והיא מתקיימת בין היום השני ליום הרביעי של תקופת המחזור הווסתי.
  • בדיקת אולטרא סאונד לאישה – בדיקת אבחון המיועדת לצרכי מעקב אחר איברי המין הפנימיים.
  • צילום רחם – בדיקה המיועדת לאיתור חסימה בחצוצרות העלולה להוביל לבעיות אי פוריות על רקע מכני.
  • בדיקות דם לגילוי נגיפים בקרב שני בני הזוג

אצלנו במרפאת ד"ר ניסים ארביב, תוכלו למצוא מערך רפואי לצרכי אבחון, בירור וטיפול בבעיות פוריות הנובעות מסיבות שונות. לפרטים נוספים בנושא, חייגו: 079-5729851