בדיקת NIPT

מדובר בדיקה קריטית אשר נועדה לבדוק האם ישנם פגמים בעובר. כיצד מתנהלת הבדיקה והאם היא אכן חיונית בעבור כל הריונית? להלן הפרטים

בדיקת NIPT – מהי?

נשים בהריון נדרשות לבצע בדיקות, וזאת על מנת לבחון האם ישנם פגמים בעובר, בייחוד כאשר ישנו רקע רפואי קודם במשפחה. בדיקת NIPT הינה בדיקת דם חדשנית אשר ניתנת בעבור נשים בהריון, וזאת על מנת לגלות האם ישנם פגמים בעובר, ובעיקר בכדי לזהות האם מדובר בעובר אשר לו תסמונת דאון. למעשה, מדובר בבדיקת סקר סטטיסטית אשר מתבצעת ע"י רופא מומחה בלבד, כאשר אחוזי ההצלחה בניבוי עומדת על אחוזים גבוהים מאוד, והיא נחשבת לבדיקה לא פולשנית. בטיחותית ובעלת סיכון נמוך לסיבוכים.

בדיקת NIPT – האם היא יכולה להחליף את בדיקת מי השפיר?

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בביקוש בעבור בדיקת NIPT, וזאת לאור העובדה כי נשים רבות חוששות מבדיקת מי השפיר, לאור הסיכון הגבוהה להפלה. למעשה, חלה עלייה של עשרות אחוזים בעבור הבדיקה, לא רק בשל העובדה כי מדובר בבדיקת דם פשוטה אלא גם בשל העובדה כי אחוזי הניבוי וההצלחה שלה הם גבוהים. יחד עם זאת, ע"פ גניקולוגים ומומחים לבריאות האישה מדובר בבדיקה אשר לא מחליפה באופן מלא את בדיקת מי השפיר, וזאת משום שבדיקת מי שפיר עדיין מהווה אינדיקציה בעלת אחוז ניבוי גבוהה לצורך גילוי של תסמונת בעובר.

התייעצות עם רופא בטרם מתחילים לבצע בדיקת NIPT

הבדיקות אשר נעשות במהלך ההיריון ואשר ניתנות כיום בעבור נשים במסגרת הקופה או באופן פרטי הינן בדיקות מתקדמות ואמינות מאוד, בעיקר בעבור נשים אשר חוששות מבדיקות פולשניות אשר הן בעלות רמת סיכון גבוהה. יחד עם זאת, המלצה גורפת של גניקולוגים הוא לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות בהתאם לרקע הרפואי, כאשר במידה ומדובר בנשים הריונות אשר יש להן רקע משפחתי של תסמונת דאון, אוטיזים או מחלות רקע ישנה חשיבות רבה לביצוע של בדיקת מי שפיר, בנוסף לבדיקת NIPT אשר היא כאמור בדיקת סקר אשר מתבססת על הסתברות. על אף החשש הכבד של נשים מביצוע של בדיקות מסוג זה, חשוב לזכור כי כיום המענה הרפואי אשר ניתן הוא גבוהה במיוחד, ולכן אם את בהריון מומלץ להתייעץ עם הרופא בכדי לבחון מהן הבדיקות הרצויות, ובמידה והינך מעוניינות לוותר על בדיקת מי השפיר, בדיקת NIPT מהווה פתרון אופטימאלי, אולם לא מוחלט.