קונדילומה – יבלות באברי המין

חושדת או אובחנת כסובלת מקונדילומה וכעת את לחוצה, קחי דקה מזמנך לקרוא את המשפטים הבאים על מנת להבין במה מדובר וכיצד ניתן לטפל בתופעה.

הדבר החשוב לזכור כי קונדילומה או בעברית יבלת באיבר המין לתופעה זו ניתן למצוא מינוח זהה באנגלית כגון Genital Wart הינה מחלת מין ודורשת טיפול ובהמשך מעקב ואסור לך להתעלם מהממצא או להזניח הטיפול בו.

דעי כי קיימים מאות סוגים של וירוס הפפילומה האנושי והחיסון מטפל במספר מצומצם ביותר אם כי חשוב של זנים ועל כן מומלץ לשקול לבצע חיסון., בכל מקרה יש לזכור כי הידבקות או החלמה מזן מסוים של הוירוס אינו מגן מפני הידבקות בזנים אחרים

מהי קונדילומה וכיצד היא נגרמת?

קונדילומה הינה יבלת אשר נוצרת כתוצאה מהידבקות בנגיף הפפילומה. לרוב, ההידבקות הזו מתרחשת כתוצאה ממגע מיני, וקיימים מאות סוגים של וירוס הפפילומה, כאשר חלק מהם יכולים להוביל להתפתחות של קונדילומה.

ישנם כמה גורמי סיכון מרכזיים להידבקות בנגיף הפפילומה: קיום יחסי מין מגיל צעיר, ריבוי בני זוג וקיום יחסי מין פתוחים, עישון ושימוש בגלולות למניעת היריון. כל אלו יכולים להגדיל את הסיכוי להידבקות בנגיף הפפילומה, וכתוצאה ממנו – סיכון להיווצרות קונדילומה

מהם התסמינים של קונדילומה?

קונדילומה ניתן לזהות באמצעות כמה תסמינים:

  • זיהוי יבלות – זיהוי גושים אשר מחוברים לעור, בין אם הם בצבע העור באזור ובין אם בצבע אדמוני יותר או כהה יותר. לעיתים ניתן לזהות יבלת בודדת ולעיתים ריבוי משמעותי של יבלות על שני צידי איבר המין. לרוב, היבלות הללו אינן כואבות, אך בחיכוך עם בד או בעת קיום יחסי מין ניתן לראות בדימום היוצא מהיבלות הללו.
  • דימום בזמן קיום יחסי מין או אחריהם – כפי שכתבנו בסעיף הקודם, גם אם לא מבחינים ביבלות עצמן, אם מבחינים בדימום בזמן קיום יחסי מין או לאחר קיום יחסי המין הדבר עלול להצביע על קונדילומה.
  • יבלות בחלל הפה או הגרון – בעת קיום יחסי מין אוראליים יכולה להיות הדבקה של היבלות מאיבר המין לחלל הפה והגרון.

בנוסף, ישנם מקרים בהם לא קיימים כלל תסמינים ולמעט זיהוי גבשושיות קטנות באזור של איבר המין לא ניתן לזהות סימנים נוספים לכך.

מיקום הקונדילומה

היבלת נמצאת בעיקר באזור איבר המין ופי הטבעת ומועברת בעת מגע מיני. על כן היה וגילו לך או לבן זוגך קונדילומה יש למהר ולהיבדק כמו כן לטפל על מנת לעצור את שרשרת ההדבקה.

הגורם ליבלת זו הינה וירוס הפפילומה האנושי HPV וירוס זה מוכר לחלק מהנשים היות וכיום במסגרת תכנית החיסונים למניעת סרטן הרחם גם הבנות וגם הבנים מחוסנים כנגד וירוס זה.

חשוב לי להסביר כי בחלק לא מבוטל מהמקרים הגוף שלנו יודע "להילחם" בוירוס ועל אף שנגיף זה נפוץ מאוד בקרב נשים וגברים הפעילים מינית רק אחוז קטן מקבוצה זו יסבול מיבלות באברי המין.

כיצד מאבחנים את הבעיה?

בכדי לאבחן מצב של קונדילומה יש לבצע בדיקה גופנית של אזור איבר המין. אצל נשים מבצעים בדיקת משטח צוואר הרחם כדי לשלול הידבקות גם בזנים נוספים של הוירוס אשר יכולים להוביל להשלכות חמורות אפילו יותר משל קונדילומה, ולהתפתחות מחלות מין נוספות.

בנוסף, בעת הבדיקה מבצעים בדיקות לשלילת קיום מחלות מין נוספות מלבד קונדילומה ופפילומה, שכן מחקרים רפואיים רבים מוכיחים כי בעת הידבקות בוירוס או מחלת מין אחת, קיים סיכוי הרבה יותר גבוה להדבקות במחלות מין נוספות.

כיצד מטפלים בקונדילומה?

קודם כל, חשוב לדעת על מניעה. בכדי להימנע מהיווצרות של קונדילומה או הידבקות בכך חשוב להקפיד על שימוש באמצעי הגנה כמו קונדומים בזמן קיום יחסי מין, וכן חיסון מתאים עבור אלו הנמצאים בקבוצות סיכון להידבקות בוירוס הפפילומה.

לאחר שכבר זוהתה היבלת, או יבלות, יש לבצע טיפול בעזרת תכשירים מתאימים. היום ניתן למצוא מספר תכשירים הנמכרים בבתי המרקחת ולא מצריכים גם מרשם רופא, כמו קונדילוקס, אך מדובר בתכשירים המצריכים שימוש ארוך והיעילות שלהם לא תמיד גבוהה לאורך זמן. לכן, קיימת שיטה נוספת של צריבת היבלות בשיטות שונות כמו שיטה כימית, בלייזר, הקפאה בעזרת חמצן ועוד, והרופא המטפל יחליט על השיטה הנכונה בהתאם למצב האישי של כל מטופל או מטופלת הסובלים מכך.

חשוב לי להדגיש כי במרפאתנו מקפידים מאוד על דיסקרטיות ועל מתן מענה מהיר לבעיות אלו מתוך הבנת המצוקה והרצון לסייע למטופלת ובן זוגה לחזור לשגרת חיים.

סגירת תפריט