מה גורם לאנמיה וחוסר ברזל אצל נשים בהיריון?

תקופת ההיריון היא תקופה מרגשת, אך יש לקחת בחשבון שבעת ההיריון חשוב לשמור על המערכת החיסון וכן לספק לגוף את כל המינרלים והוויטמינים הדרושים לתפקוד מטבי ולשמירה על בריאות האם והעובר.
נשים הרות רבות חוות שינויים פיזיולוגיים והורמונליים שונים ועשויות לסבול במהלך ההיריון ממצב של חוסר ברזל, שעשוי להחמיר למצב של אנמיה – למעשה, על פי מחקר כ-40% מכלל הנשים בהריון סובלות מאנמיה. מצב המתייחס לתכולה נמוכה של המוגלובין בדם או חסר בתאי דם אדומים שיכולים לשאת את ההמוגלובין. פירושו של מצב רפואי זה הוא שאין בדם מספיק תאי דם אדומים בריאים לשאת חמצן לרקמות.

מאגרי הברזל מתמעטים – הסיכוי לאנמיה עולה

הסיבה לכך שנשים הרות רבות חוות אנמיה היא שבמהלך ההיריון הגוף מייצר יותר דם כדי לתמוך בגדילת התינוק, כלומר, נפח הדם עולה וחלה ירידה בהמוגלובין. היות שכ-2/3 מהברזל בגוף נמצא בהמוגלובין, חלבון שמצוי בכדוריות הדם ולאם לעתיד אין מספיק ברזל על מנת לייצר את ההמוגלובין הדרוש ולכן, יכולה האם לפתח מצב של אנמיה העשויה להשפיע עליה ועל העובר.

כאמור, כמעט מחצית מהנשים בהריון חוות אנמיה קלה, שיכולה לגרום לחולשה ולעייפות, אבל במצבים מסוימים אנמיה לא מטופלת יכולה להעלות את הסיכון לסיבוכים כמו לידה מוקדמת ולפי מחקרים, אנמיה בשלבים הראשונים של ההיריון עשויה להוביל גם לבעיות התפתחות אצל העובר. האנמיה השכיחה היא של אנמיה המבוססת חוסר ברזל, אך יכול להיות מצב גם של חוסר בחומצה פולית בוויטמין B12.

אומנם קיימים מגוון מזונות העשירים בתכולה גבוהה של ברזל כמו עלים ירוקים, בשר אדום, ביצים, בוטנים, אבל ברוב המקרים איננו יכולים לקבל את הכמות המספקת של ברזל או חומצה פולית וגם לא וויטמין 12B ישירות מהמזון שלנו וזקוקים לנטילת תוספי תזונה להשלמת חוסר בברזל בהיריון במיוחד כשהתזונה לא מאוזנת ועל אחת כמה וכמה שבהריון סובלים מהקאות ומאבדים נוזלים.

למעשה, הסיכוי לאנמיה בהריון עולה אצל נשים שסובלות מבחילות ומהקאות או בהריון עם תאומים.
במהלך ההיריון מתבקשת האם לעתיד לבצע בדיקות מעקב שגרתיות כמו בדיקת ברזל על מנת להבין אם היא סובלת מאנמיה ובאיזו דרגה ושהרופא ימליץ לה על הכמות הנדרשת של ברזל וויטמינים ומינרלים חיוניים אחרים להשלמה.

איך יודעים שסובלים מאנמיה?

ניתן להבחין במגוון סימפטומים המקושרים למצב של אנמיה, כמו למשל, עייפות או חולשה מוגברת, עור חיוור במיוחד, פעימות לב מהירות, בעיות ריכוז, קוצר נשימה וכדומה. כמובן שחשוב לפנות לבדיקת קם על מנת לבדוק מה מצב הברזל ויש לזכור שאנמיה לא מטופלת עשויה לגרום גם לבעיות במהלך הלידה בהגדלת הסיכון לאובדן דם במהלך הלידה וכן אנמיה מקשה במאבק בזיהומים.

אולי בעבר כדורי ברזל עוררו תופעות לוואי של עצירות ובחילות, אבל היום כבר מדובר בכדורי ברזל בטכנולוגיה מתקדמת שקלים יותר לצריכה ולעיכול. ההמלצות הן צריכה של 18 מ"ג לאישה שאינה הרה לעומת כ- 30 מ"ג ברזל ליום לאישה הרה, כמות שאמורה לסייע לגוף לייצר כמות מספקת של כדוריות דם אדומות.

כמובן שיש חשיבות גם לאופן נטילת הברזל בין אם מדובר בנוזל או בטבליות, לרוב ההמלצה היא לצרוך את התוסף על קיבה ריקה ולשלב אותו עם ויטמין C או מיץ תפוזים המסייעים בהגברת ספיגת הברזל. במידה והברזל גרם לבעיות במערכת העיכול כמו עצירות, כדאי לצרוך סיבים תזונתיים שיסייעו בעיכול מטבי.

אל תשכחי לבצע בדיקות דם ולהיוועץ עם רופא הנשים בדבר תוספי התזונה המומלצים בתקופת ההיריון.