גיל המעבר בקרב נשים

כל מה שחשוב וצריך לדעת על התופעות השונות הנלוות ומאפיינות את גיל המעבר בקרב נשים בכתבה שלפניכן.

מצויה לקראת סוף שנות ה-40 או תחילת שנות ה-50 של חייך? זה הזמן לדעת הכול על התופעות השונות הנלוות לגיל המעבר בקרב נשים.

גיל המעבר – מה זה בכלל?

גיל המעבר הוא למעשה מונח באמצעותו ניתן להגדיר ולסווג את התופעות הפיזיולוגיות השונות המתרחשות בגופן של נשים בסוף שנות ה-40 ותחילת שנות ה-50 לחייהן. במהלך גילים אלו, המחזור החודשי מתקצר והופך לסדיר פחות ופחות עד להספקת הופעתו באופן מוחלט. במהלך תקופה זו של החיים, השחלות מייצרות פחות ופחות הורמונים וכפועל יוצא מכף הגוף הנשי חווה שינויים הורמונליים הבאים לידי ביטוי בתסמינים שונים כגון:

  • גלי חום וזיעה
  • ירידה בחשק המיני
  • התכווצויות תדירות של שרירי הרגליים
  • יובש בעור
  • יובש בנרתיק
  • תחושת עייפות מוגברת
  • נדודי שינה
  • שינויים תכופים במצב הרוח ונטייה לדיכאון

חשוב לציין שלא כל אחד מהתסמינים מופיע בקרב כלל הנשים בגיל המעבר, כאשר חלק מהנשים יכולות לצלוח את גיל המעבר ללא הופעתם של התסמינים הנלווים וחלק מהנשים עלולות לסבול רק מחלק מהתסמינים הנלווים.

בנוסף לתסמינים המופיעים לעיל, חלק מהנשים המצויות בשנות גיל המעבר מדווחות על כאבי מפרקים, גידים ושרירים, אי נוחות במערכת העיכול, החמרה של אלרגיות קיימות, עלייה במשקל, אובדן או דלדול שיער, תחושת צריבה במתן שתן, קשיים בריכוז, הופעת כאבים בזמן קיום יחסי מין, ירידה כללית בתפקוד המיני וקושי בהשגת אורגזמה.

תסמיני גל המעבר- האם הם ניתנים לטיפול?

במהלך שנות גיל המעבר, הביציות בשחלות הולכות ומתמעטות ולכן ישנה ירידה הדרגתית בכמות האסטרוגן וזאת במקביל לירידה בייצור של הורמון ה-פרוגסטרון. לפיכך, הטיפול האופטימאלי ביותר לתסמינים השונים הנלווים לגיל המעבר הינו הטיפול ההורמונאלי המספק לגוף הנשי את הורמונים חלופיים. טיפול זה מבוסס בין היתר על תפריט יומי עשיר במזונות בהם קיימים אסטרוגנים מהצומח כגון: שומר, סלרי, סויה ועוד. במקביל, מומלץ להפחית בצורה משמעותית צריכה של מזונות חריפים, מזונות חמים ומזונות מן החי העשירים בהורמונים סינטטיים. כמו כן, מומלץ לצמצם צריכת אלכוהול התורמים להגברת גלי החום והזיעה.

תפריט גיל המעבר – ממה בנוי?

תפריט אידיאלי לתקופת גיל המעבר משלב בתוכו המון ירקות (בעיקר ירקות עלים), אצות העשירות בחלבונים, מינרלים המסייעים לשיפור האנרגיה, תוספי מזון וצמחי מרפא. במקרים רבים, ניתן למנוע ולצמצם במידה ניכרת את התסמינים השונים הנלווים לגיל המעבר באמצעות תפריט יומי מאוזן וצריכה של תוספי תזונה וצמחי מרפא.

חשוב לציין שבתסמינים שונים הנלווים לגיל המעבר, כגון: יובש בנרתיק, ניתן לטפל במסגרת שיטות טיפול שונות הכוללות בין היתר טיפול לייזר בנרתיק וטיפול באמצעות חומרי סיכוך וחומרי לחות נוספים המסייעים להגברת הלחות בנרתיק.