כריתת רחם

ניתוח כריתת רחם הינו ניתוח בו מסירים את הרחם, בחלק מהמקרים באופן מלא ובחלק מהם באופן חלקי, בו משאירים את החלק של צוואר הרחם. כמובן, ההשפעות של ניתוח זה היא אי יכולת להיכנס להיריון והפסקה של המחזור החודשי, בארה"ב למשל זהו הניתוח הגניקולוגי הנפוץ ביותר, מבוצעים כ 400.000 ניתוחים שכאלה כל שנה.

אנו מבדילים בין כריתת רחם שלימה לתת שלימה כמו כן חשוב לי להבהיר שחשוב ששיחה שכזו תעשה ברגישות מרבית תוך מתן הסבר מפורט על משמעות הפעולה והשלכותיה קצרות וארוכות הטווח.

מתי אישה צריכה לעבור כריתת רחם?

הצורך בניתוח כריתת רחם יכול להגיע כתוצאה מכמה סיבות:

 • אצל נשים אשר סובלות מכאבים כתוצאה מאנדומטריוזיס ורחם שרירני שלא ניתן לטפל בהם בדרך אחרת.
 • אצל נשים אשר סובלות מדימומים וסתיים או בין – וסתיים חזקים מאוד, ועברו ניסיונות טיפול אחרים שלא צלחו.
 • אצל נשים אשר סובלות ממצב של צניחת רחם אשר מפריעה להן לתפקוד היום – יומי.
 • אצל נשים אשר סובלות מסרטן הרחם או סרטן השחלות.
 • במקרים נדירים מאוד מבוצעת כריתת רחם אצל נשים לאחר סיבוכים נדירים בזמן הלידה כמו קרע של הרחן, שליה נעוצה, חוסר התכווצות של הרחם, דימומים בלתי פוסקים וכדומה.

כמובן, בשל העובדה שמדובר בצעד קריטי שישפיע באופן מהותי על המשך חייה של האישה, במיוחד בגילאים צעירים יחסית שהאישה עוד נמצאת בגיל הפריון, חשוב להתייעץ עם רופא מומחה ולנסות טיפולים חלופיים לפני שמקבלים החלטה על כריתת רחם.

כיצד להתכונן לפני ניתוח כריתת הרחם?

לפני הניתוח האישה נפגשת עם הצוות הרפואי ומקבלת מידע מלא על כל ההכנות שהיא צריכה לבצע לקראת הניתוח. בין הנושאים החשובים ביותר:

 1. הפסקת נטילת תרופות נוגדות קרישה כמו אספירין, מיקרופירין, קרטיה, קומדין, סינטרום וקלקסן לפחות שבוע לפני הניתוח. חשוב להתייעץ על כך עם הרופא ובמידה ומדובר בתרופות שהאישה חייבת ליטול באופן קבוע יבחן צורך בשימוש בתרופה חלופית לתקופה שלפני הניתוח.
 2. נשים אשר סובלות ממחלות של מסתמי הלב יצטרכו לקבל אנטיביוטיקה מניעתית לפני הניתוח בהתייעצות עם הרופא המטפל.
 3. נשים אשר סובלות ממחלות כרוניות של הלב או הריאות צריכות לפנות אל הרופא המקצועי המטפל בהן כדי לקבל חוות דעת ולהביא אותה איתן.
 4. יש להיות בצום מוחלט לפני הניתוח. המנותחת תקבל מידע על המועד המדויק להתחלת הצום על פי מועד הניתוח.
 5. חלק מהנשים יקבלו תרופות הרגעה עוד לפני תהליך ההרדמה, הכל בהתייעצות ובהנחיות של הרופא המרדים.
 6. מומלץ לא להביא לבית החולים כלל תכשיטים וחפצי ערך. לק, איפור וכדומה יש להסיר לחלוטין לפני הניתוח, וכמו כן עדשות ושיניים תותבות.

מה קורה בניתוח עצמו?

תהליך הניתוח משתנה על פי סוג הניתוח המבצע.

אם מדובר בהליך של כריתת רחם מלאה, מסירים לחלוטין את הרחם יחד עם צוואר הרחם. אם מדובר בכריתת רחם על – צווארית, מוציאים את הרחם ללא צוואר הרחם. ניתן על פי הצורך לשלב בניתוחים הללו גם כריתה של השחלות והחצוצרות בכדי למנוע סיכונים לחלות בסרטן באיברים הללו, אשר לאחר כריתת הרחם לגוף האישה כבר לא יהיה שימוש בהם.

מהן  השיטות הקיימות לכריתת רחם:

מדובר בשיטה המוכרת והעתיקה ביותר לביצוע הניתוח, בשיטה זו נעשה חתך רוחבי או אורכי בבטן בהתאם לגודל הרחם והסיבה בגינה נעשה הניתוח. בד"כ שיטה זו תישמר לניתוחים אשר שאר הגישות (וגינלי או לפרוסקופי) אינן מתאימות. חשוב לדעת כי בשיטה זו תהליך ההחלמה יכול להיות ארוך יותר ודורש אשפוז של מספר ימים.

כריתה בגישה לפרסוקופית

שיטה המכונה גם זעיר פולשנית, הניתוח מבוצע ע"י הכנסת מצלמה לחלל הבטן דרך הטבור, ובהמשך הכנסת מכשירים דרך חתכים זעירים בבטן תחתונה.

היתרון הגדול של שיטה זו הינה זמן החלמה קצר, כאשר הרחם עצמו מוצא דרך הנרתיק ובהמשך גדם הנרתיק נתפר והמטופלת עוברת להתאוששות. מעבר לזמן ההחלמה הקצר רוב במנותחות בשיטה זו מציינות חזרה מהירה לשגרה עם כאב סביר.

כריתת בגישה לדנית

כריתת רחם בגישה זו נחשבת לגישה הבטוחה ביותר של כריתת הרחם אך אינה מתאימה לכל אישה. בגישה זו מוצא הרחם דרך הנרתיק כאשר כלל הניתוח מבוצע דרך הנרתיק ולא דורש את פתיחת הבטן.

ניתן לבצע את הניתוח בגישה זו כאשר יש כבר צניחה של הרחם כמו כן בדרך כלל ניתו לבצע במקביל גם תיקון של קירות הנרתיק. זמן ההחלמה מהניתוח קצר בהשוואה לגישה הבטנית.

כריתת רחם בגישה רובוטית

כיום עם התפתחות הטכנולוגיה בחלק מהמרכזים הרפואיים ניתן לבצע כריתת רחם בסיוע רובוט, כיום זמין בדרך כלל לנשים עם ממאירות.

ככל הנראה בעתיד יורחב השימוש בגישה זו, קיימות מספר אינדיקציות (הוריות) לביצוע הניתוח וכאשר תפני אסביר לך אותן בפירוט. נקודה חשובה היא שכריתת הרחם אינה פוגמת באפשרות לקיים יחסים או בהנאה מיחסי מין.

במידה ואת מתלבטת או מעוניינת לקבל חוות דעת שנייה באשר לאפשרויות העומדות לרשותך צרי קשר עם המרפאה ואנו נשמח לסייע