הפסקת הריון

הפסקת הריון הוא תהליך של עצירת הריון אשר עתיד היה להסתיים בלידת תינוק. בישראל הפסקת הריון דורשת קבלת אישור מועדה להפסקת הריון. קיימים מספר קריטריונים אותם הועדה שוקלת:

 • גיל האישה קטן מ17 ומעל 40
 • הריון לאחר יחסים אסורים
 • הריון מחוץ לנישואין
 • מום ידוע בעובר
 • כאשר ההריון מסכן את האישה
 • הריון תחת גלולות

ככלל ניתן לבצע הפסקת הריון בשתי דרכים:

 1. הפסקת הריון כירורגית (מוכרת גם כשאיבה או גרידה) – הפסקת הריון בדרך זו הייתה על לפני מספר שנים הדרך היחידה להפסיק הריון, כיום הפסקת הריון בדרך זו נחשבת כאמצעי היעיל והמהיר בכל גיל הריון וככלל מבוצעת בתדירות גבוהה על ידי ובצורה בטוחה ביותר תוך מחשבה על פריון עתידי והבנת הקשיים מצד האישה הכרוכים בביצוע פעולה שכזו.
  בעת ביצוע פעולה זו האישה נמצאת תחת ערפול חושים עמוק ואינה חשה כל כאב, כמו כן שעתיים לאחר גמר הפעולה הולכת האישה לביתה תוך ידיעה כי כלל ההריון הוצא.
  שבועיים עד חודש לאחר מכן מומלץ לבצע ביקורת.
  יתרון נוסף בדרך זו הינה הכנסת התקן תוך רחמי תחת ערפול חושים ללא כל כאב או אי נוחות הפסקת הריון מבוצעת על ידי בצורה עדינה בטוחה ולאחר הכנה מסודרת כמו כן הפעולה מבוצעת תחת סונר ובסיום מתקבלת תמונה של רחם ריק וללא תוכן הריוני
 2. הפסקת הריון תרופתית ( מפיגי'ן, ציטוטק) – הפלה זו ניתנת לביצוע עד היום ה49 להריון , בניגוד להפסקת הריון כירורגית מדובר בתהליך, בתחילה יש לוודא את גיל ההריון הריון עד שבוע 7 או עד 49 יום מתאים לביצוע הפעולה אם כי חשוב לדעת כי ככול שמקדימים לבצע כך עולים סיכויי ההצלחה.
  לאחר וידוא גיל ההריון וקבלת הסבר תגיעי למרכז הרפואי ותקבלי כדורי מפיגין ותשוחררי לביתך כ-20 דקות לאחר קבלת התרופה, יומיים לאחר מכן תגיעי למרכז הרפואי ותקבלי כדורי ציטוטק- ביום זה תידרשי להישאר בבית החולים למשך מספר שעות לאורך כל התהליך קיימת אפשרות כי תחווי כאבי בטן הדומים באופיים לכאבי מחזור כמו כן דימום לדני.
  ככלל חשוב לזכור כי בדרך זו קיימים אחוזים בודדים של כישלון אשר יצריכו בהמשך ביצוע ריקון רחם כירורגי.

האם יש סיבוכים בהפסקת הריון?

כבכל פרוצדורה רפואית קיימים מספר סיבוכים שכיחים אם כי הפעולה מוגדרת כפעולה בטוחה

הסיבוכים העיקריים הינם:

 • חום – יתכן חום במהלך הטיפול בציטוטק וחום זה יכול לנבוע גם משימוש בתרופה ולא כסימן לזיהום בכל מקרה של חום מעל 38 במהלך הפלה תרופתית או לאחר הפלה כירורגית מומלץ להיבדק
 • זיהום – הפעולה מבוצעת בצורה סטרילית ולאחר הכנה מסודרת תוך הקפדה על סביבת עבודה נקייה וסטרילית ועל כן סיבוך זה אינו שכיח
 • כאבים – היה והכאב מעבר לכאב אותו את רגילה לחוות במחזור ופוגע בתפקוד היומיומי ניתן ליטול משכך כאב ואין טעם לסבול
 • הפלה בלתי שלימה – בסונר ביקורת נמצאו שאריות הריון בחלל הרחם, בהתאם לממצאים ניתן לשקול טיפול תרופתי נוסף, ריקון כירורגי או לעיתים היסטרוסקופייה ניתוחית
 • השפעה על פריון עתידי – ככלל לפעולה זו סיבוך אפשרי של הידבקויות ברחם כיום עם התקדמות הטכנולוגייה הפעולה מבוצעת בצורה עדינה בטוחה ואינה אמורה לגרום לבעיות פריון\עקרות.

אני בטוח כי לאחר שקראת את ההסבר והמוצג כאן עולות בך שאלות רבות הקשורות לאופן הפסקת ההריון המומלץ לך, להחלטה משתנים רבים ומגווונים.

לשאלות ולהסבר נרחב יותר ניתן ליצור עימי קשר דרך דף צור קשר או להתקשר ישירות אלי לנייד בטלפון: 054-7667810.

סודיות ודסקרטיות מובטחת.

אין באמור במסמך זה משום ייעוץ רפואי כלשהו, ואין המסמך בא להחליף התייעצות רפואית מסודרת ופרטנית.